Tırnak Bakımı

 Herkese merhabalar bugün ki yazımda başlıktan da anlamış olacağınız gibi tırnak bakımı hakkında bilgiler vereceğim.

SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN:

*Tırnaklarınıza bir takım işlemler uygulamadan önce mutlaka temizlemeniz gerekmektedir. Bu temizliği bir diş fırçasına sabun ekleyip tırnaklarınızı fırçalayarak elde edebilirsiniz.
*Temizlik esnasında tırnaklarımı suya ve ilaca maruz kalıyor ve yıpranıyor bunu önlemek için eldiven takmanızı tavsiye ediyorum.

*Oje kullanıyorsanız 2 3 günde bir silmeniz bu şekilde tırnaklarınızı havalandırmanız da önemli bir adım olacaktır. Ayrıca oje sürmeden önce 1 kat baz (örneğin ben kalsiyumlu olanı sürüyorum) sürmenizi tavsiye ederim bu şekilde ojenizin direk tırnağa temasını önlemiş olursunuz.

*Tırnaklar banyoda yumuşayacağı için banyodan sonra kesip törpülemeniz daha zararsız olmuş olur.

*Önce düz kesip sonra oval törpüleyerek batık oluşumunu önlemiş olursunuz.

*Tırnaklarınıza törpü yada manikür yaptıktan sonra mutlaka nemlendirin.

*Tırnak etlerinizi kesmemenizi öneririm çünkü tırnağınızı besleyen en önemli şey tırnak etidir. Ayrıca keserek bakterilere davet çıkartmış olursunuz. Buna rağmen kesmek isterseniz banyo sonrası yumuşayan tırnak etlerinizi aracıyla ittirmenizi tavsiye ederim.

*Tırnaklarınıza arada bir nemlendirici krem uygulamanız daha bakımlı olmasını sağlayacaktır.

*Beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı iç sağlıklı dış yaratır.

*Ojenizi çalkalamak yerine avucunuzda yuvarlayın böylece ojede hava oluşumunu engellemiş olursunuz ve ojenizi 2 kattan fazla sürmeyin çünkü kötü bir görüntü oluşabilir.

*Uzun tırnaklar her ne kadar güzel gözükse de tırnaklarımızı düzenli kesmekte sağlıklı olmaları açısından çok önemlidir.

EVDE YAPILABİLECEK BAKIMLAR
Düzenli bakımlar uygulayarak tırnaklarımızın daha sağlıklı olmasını sağlayabiliriz…

-Kuru, Soyulan Tırnaklar İçin: 1 kase zeytinyağı bir kaç damla limonu biraz ısıtıp 10 dakika tırnaklarınızı içinde bekletin. Daha sonra eldiven takarak 20 dk bekleyin.
-Karbonat İle Etkili Bakım:2 tatlı kaşığı karbonatı 1 bardak suda eriterek ellerinizi 15 20 dk içinde bekletin.
-Tırnak Güçlendirici Bakım: 2 tane yumurta sarısı yarım çay bardağı süt ve 1 yemek kaşığı balı karıştırıp 20 dakika tırnaklarınızı bekletin.