SAĞLIKLI YAŞAM

Kahvenin yararları ve zararları

Kahvenin Yararları
1) Enerji arttırır

Kahve içerisinde bolca kafein barındıran bir içecektir ve kafein tüketimi sonrası bireylerde enerji artışı görülür. Ayrıca adrenalin hormonunu hızlandırdığı için fiziksel performans açısından da artışa neden olur.

2) Yağ yakımını hızlandırır.

Evet yanlış okumadınız. Kahve metabolizmayı hızlandırır ve bu durum yağ yakımına sebep olur. Günde 2 fincan kahve tüketerek sizlerde yağ yakımınızı destekleyebilirsiniz.

3) Hastalıklardan korur.

Düzenli kahve tüketen bireylerde Alzheimer hastalığının %65, Parkinson hastalığının ise %30 ve % 60 civarında azaltılabileceğini gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır İçeriğinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulduğundan dolayı ise düzenli kahve tüketen bireylerde karaciğer ve kolorektal kanser gibi kanser türleri başta olmak üzere pek çok kanser türüne yakalanma riskini azalttığına dair pek çok bilimsel çalışma mevcuttur.

4) Boşaltım sistemini düzenler

İçerdiği antioksidanlar nedeni ile kahvenin iyi bir idrar söktürücü olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca sindirimi de kolaylaştırdığı için boşaltım sistemininde çalışmasına katkı sağlar.

5)Zihni zinde tutar

Yapılan araştırmalar kahvede bulunan uyarıcı etkenler sayesinde kahve tüketimi sonucunda beynin uyarıldığını bu nedenle dikkat toplamaya yardımcı olduğunu ve zihni zinde tutma özelliğinin bulunduğunu gösteriyor.

6)Baş ağrısına iyi gelir

Yapılan araştırmalar kahvenin içeriğinde bulunan maddelerin baş ağrısını önlediğim-ni gösteriyor.

Kahvenin zararları
1) Kalp ritmi sorunu

Aşırı derecede kahve tüketimi sonucu kalp ritminin bozulması durumu yaşanabilir.

2)Tansiyonu arttırır.

Yüksek tansiyonu olan bireylerde kahve tüketimine dikkat edilmelidir. Tansiyonu arttırma etkisi bulunmaktadır.

3)Mide sorunu

Kahve tüketiminin mideye rahatsızlığına neden olmaz fakat mide hassasiyeti olan bireylerde hassasiyeti arttırdığı için mide rahatsızlığı olan bireyler kahveyi dikkatli tüketmelidir.

4)Migren

Yapılan araştırmalarda her ne kadar kahvenin baş ağrısına iyi geldiği bilinse de migreni kötü açıdan etkilediği biliniyor.

5) Doğurganlık ve Hamilelik

Çalışmalar kahve tüketimin doğurganlığı azalttığını ve hamileliği olumsuz etkilediği biliniyor.

6)Su kaybı

Bir çok uzamana göre kahve vücutta su kaybına neden oluyor. İçerdiği kafeinin vücutta vitamin ve mineral emilimini önlediğini bu durumunda erken kemik erimesine neden olabileceğini belirten uzmanlar mevcut. Bu bilgi henüz kanıtlanmadı fakat yinede dikkat etmekte fayda var.

DİKKAT

Mide hassasiyeti olanların, hamile veya emziren kadınların, tansiyon hastalığı olanların ve kalp hastalığı olan bireylerin Kahve tüketimine dikkat etmesi gerekiyor.

Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu bilmemiz gerekir. Bu durum kahve içinde geçerlidir.