BAKIM

EVDE SAÇ BAKIMI

Herkese merhabalar bu yazımda size basit birkaç yöntem ile saçlarınızı daha bakımlı ve sağlıklı hale nasıl getirebileceğinizi ele alacağım…

1.Saçlarınızı Koruyun
Saçlarımız hava durumlarından dolayı yıpranabilir ve kolayca elektriklenme yaşayabilir. Bu yüzden saçımızı koruyabilmemiz için nemlendirici kremler, nemlendirici spreyler veya serumlar kullanabiliriz.


2.Yıkamaya Dikkat
Saçları her gün yıkamak kök ve deriyi kurutmaktadır. Saç köklerinin beslenmesi için vücudun doğal ürettiği yağa ihtiyacı vardır. Her gün yıkamak aşırı suya maruz kalarak doğal yağı yok edeceği için deriyi kurutmaya başlar. Bu saçın incelmesine de yol açmaktadır. Ayrıca yıkama sonrası saçlarımızı kuruttuğumuz için her gün ısıya maruz bırakmak zorunda kalırız ki buda saça zararlıdır.
Sağlıklı saçlar için saçlarınızı haftada 2 veya 3 günde bir yıkamanızı öneririm.


3.Uygun Şampuan Seçimi
Seçiminizi saçınızın yapısına ve ihtiyacına göre seçmeniz gerekmektedir. İçeriğinde bitkisel ektreler sahip olan ürünler tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bu aşama da sağlıklı saçlara giden önemli bir aşamadır. Bu yüzden şampuan seçiminize önem verin.


4.Uygun Su Sıcaklığı
Sıcak su ciddi anlamda saç köklerine ve tamamına zarar verebiliyor. Hatta kepeklenme sorunu yaşadıysanız bunun sebebi sıcak suyun saç derinize yapmış olduğu zararın bir sonucu olabilir.Bunu engellemek için ılık suyla duş almanızı ve saçlara masaj yaparak yıkamanızı öneriyorum ve bu yöntem ile saçlarınızın kopmasını zarar görmesini ve kırık oluşmasını engelleyebilirsiniz.


5.Havlu Kullanımı
Duş sonrası saçınıza direk havluyu sarmak saç kopmasına ve elektriklenmeye yol açabiliyor. Bu yüzden saçınızı sarmak yerine masaj şeklinde nemini almanızı öneriyorum.


6.Saç Şekillendirme
Saç şekillendirme için kullandığımız aletler yüksek ısı ile uygulandığı için saçlarda kırılma kopma hatta yanma dahi meydana getirebilmektedir. Çok sık saç şekillendirmemenizi şekillendirirken de örneğin fön yaparken makineyi uzak tutmanızı veya saç şekillendirici kullanırken önceden saça saç kremi veya serum uygulamanızı öneririm. Bu şekilde zararlı etkilerini bir miktar azaltmış olursunuz.


7.Nemli Saçlar
Gün içinde saçlarımız pek çok havaya maruz kalmakta ve nemini kaybetmektedir. Saçlarınızın nemini korumak için duşta saç kremi kullanmak veya gün içinde nemlendirici spreyler kullanmak faydalı olacaktır.


8.Beslenme
Vücudun ihtiyacı olan sağlıklı beslenme düzeni saçların daha canlı ve parlak gözükmesine katkısı dokunmaktadır. Unutmayın yediğiniz şeyler dış görünüşünüzü de etkilemektedir. Düzgün beslenme içten ve dıştan sağlıklı olmanızı sağlar.


DİKKAT
Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi saçınız için uyguladığınız maskelerin ve bakımların belirtildiği süre kadar saçta kalması gerekmektedir. Fazla kalması sonucu veya gereğinden sık uygulanması sonucu canlılığını yitirir ve kuruduğunda fazla yağlanarak sebum dengesini bozar. Her şeyi kararında kullanmak her zaman daha etkilidir bunu sakın unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir