Hayata Bakış Açınızı Değiştirebilecek 5 Etkileyici Kitap

1. Şeker Portakalı, Jose Mauro De VasconselosÇok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran Vasconcelos’un çocukluğundan derin izler taşıyan Şeker Portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük Zezé’nin başından geçenleri anlatır.
2. Sefiller, Victor Hugo
Sefiller romanı, Jean Valjean karakteri üzerinden önceleri kötü bir adam olan kürek mahkumunun iyi bir adama dönüşme hikayesini konu ediniyor. … Buna rağmen polisin elinden onu kurtaran psikopos, ona bir de gümüş şamdan hediye ederek Valjean’in hayatını değiştiriyor.

3. Tutunamayanlar, Oğuz Atay
Tutunamayanlar konusu itibariyle intihar eden arkadaşının geçmişini araştıran Turgut Özben’in, söz konusu arkadaşı Selim Işık’ın modern hayata neden “Tutunamadığı”nı öğrenme çabasını anlatmaktadır.

4. Ölü Ozanlar Derneği, N.H. Kleinbaum
Geleneklere bağımlı olan birkaç insanın geleneklerini nasıl koruduğunu konu edinen bir kitaptır. Welton akademisi son derecede katı kurallara sahip bir okuldur. Bu okula yeni öğretmen gelmiştir. İngilizce öğretmeninin gelmesi ile birlikte oyunun seyri tamamen değişmiştir.

5. Yabancı, Albert Camus

Bir türlü ele geçirilemeyen “anlam”ın sürekli aranışını, bilincin toplumdan ve dış dünyadan kopuşunu, topluma yabancı duran kahramanın çevresiyle ve toplumla arasındaki çatışmayı anlatan roman, büyüleyici gücünü arka plandaki derin ve suskun acıdan alır.