SAĞLIKLI YAŞAM

Karbonatın Kullanım Alanları

Herkese merhabalar bugün ki yazımda size pek çok alanda kullanılabilen karbonattan bahsedeceğim…
Sağlık Açısından 1 bardak suya 1 çay kaşığı karbonat eklemek mide yanmasını hafifletir.Ayrıca karın ağrısını dindirir ve sindirime yardımcı olur bunun yanında şişkinlik ve gazı da rahatlatıcı etkisi vardır. Ve ph dengesini korumaya yardımcıdır. Rahatsızlıklara karşı savaşır.

Ağız temizliğinde kullanımı dişleri beyazlatıcı etkiye sahip olan karbonattan diş fırçanızın direk üstüne veya diş macununun üstüne ilave ederek hem daha parlak dişlere hemde kokusuz bir ağza sahip olabilirsiniz.

Deri İçin Kullanımı ise suyla karıştırarak doğal deodorantınızı elde edebilir ve cildinizin herhangi bir yerinde oluşan kaşıntıları geçirir.Saç İçin Kullanımı duşta bir miktar şampuana katılarak kullanımı daha parlak hem de kepeksiz sağlıklı saçlar sağlar.

Yüz İçin Kullanımı ıslak yüzünüze bir miktar karbonat kullanımı ve sonradan temizlenmesi ile doğal bir peeling etkisi yaratır ve daha sağlıklı bir yüze kavuşmanıza yardımcı olur.

Mutfakta Ve Temizlikte Kullanımı tencere tavalarda ki inatçı lekelerin temizliğinde etkili olması ve fayans temizliğinde kullanılan sudan cam temizliğine kadar tüm sulara eklenmesi daha etkili bir temizliğe yardımcı olur.

Böceklere Karşı ise karbonatı bir miktar şekerle karıştırarak evi böcekten arındırabilirsiniz.

Gümüş Eşya Temizliği için 3 tatlı kaşığı karbonata 1 tatlı kaşığı su ekleyip elde ettiğiniz macun kıvamını gümüş eşyaya sürüp yarım saat sonra temizleyin ve farkı göreceksiniz.

Gider Temizleyicisi 1 ölçek karbonat ile 1 ölçek elma sirkesini karıştırarak kendi gider açıcınızı elde edebilirsiniz

Bulaşık Makinesi içine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyerek bulaşıkların daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz

Ayakkabı Kokusu temizliği için ise bir miktar karbonatı ayakkabınıza ekleyerek kokuları giderebilirsiniz.Ayak Yumuşatıcı Bir çorba kaşığı karbonatı ılık suya ekleyerek ayaklarınızı içinde beklettiğiniz zaman hem ayak kokusunu önler ve daha sağlıklı ayaklara sahip olmuş olursunuz. Mantarı yok eder.Fırça ve Tarak Temizleyici  İki fincan karbonatı bir fincan suya ekleyerek oluşan macunla taraklarınızı ovup yıkamanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir